Orava Kasukas Muutub Talvemaks

muutub talvisemaks

Fotod: Arne Ader
Orav
Harilik orav         Sciurus vulgaris
Päikesepaistelise ilmaga tegutsevad inimestega harjunud oravad meelsasti parkides ja kalmistutel, loomulikult ka metsas, aga seal on jälgivaid silmapaare vähem või kas ikka on – ohtusid jagub kõikjale. Aktiivselt tegutsetakse enne keskpäeva, nad ongi päevavalges tegutsejad.
Toidulaua pärast käbikuningad tänavu muretsema ei pea – tammetõrud on peidupaigad leidnud, kuusekäbisid jagub, muresid vähem, saab oravaelust rõõmu tunda. Kasukas võtab halli jumet, „kõrvapintslid“ hakkavad ilmet võtma – vaata Arne pilti.
Oravapesa
Mets ja puistud paistavad läbi, kus silmadega oravapesa otsida? Parkides ning vanemates lehtpuumetsades kasutatakse enamuses õõnespuid. Okasmetsades või kus õõnsusi ei leidu ehitatakse tüve lähedale pesapunutis või sobitatakse omale sobivaks mõni suurem linnupesa. Mõne aasta eest leidsin tormijärgselt kase alt sarnase allakukkunud pesa – mis reedab, et tegu oravapesaga? Ehitis oli samblaga hoolikalt vooderdatud, linnud sedasi vastu talve ei käitu ning loomulikult reetsid omaniku „kasukakarvad“.
Oravatel on kombeks kasutada mitut pesa. Mistarvis pesa vahetatakse? Oravapesades leidub alati kirpe, kes peremeest kimbutama tikuvad, kuid mõni aeg tühjalt seisnud pesas on neid juba hulga vähem.

 

About narhvalur

Environmentalist, Animal Lover, Birder,Equastrian
This entry was posted in Estonia, Wildlife and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s